اولین همایش ملی راه آهن سریع السیر در ایران

دسته: دسته‌بندی نشده
چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳

[کنفرانس،همایش، سمینار]
تهران -
برگزارکننده: شرکت سراسازان بصیر

تاریخ شروع: چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - تاریخ پایان: چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳

تلفن تماس با دبیرخانه: 22131707 - 22131773
نمابر: 22373023
آدرس وب سایت:
آدرس ایمیل: HSRC2014@highspeedrail.ir

خط و سازه های فنی

– تحلیل و طراحی خط

– روسازی

– زیرسازی

– طراحی مسیر

– ابنیه فنی شامل پل، تونل، ترانشه و …

– طراحی ایستگاه ها و سوزن ها

– راهکارهای افزایش سرعت در مسیرهای موجود

– تحلیل اندرکنش خط و قطار

– روش های تعمیر و نگهداری

مدیریت و اقتصاد

– سیستم های مدیریت، مهندسی منابع انسانی، بهره وری و انرژی

– راه کارهای افزایش مشارکت بخش خصوصی، داخلی و خارجی در سرمایه گذاری

– انتقال تکنولوژی و دانش فنی و بومی سازی

– امکانسجی و ارزیابی های فنی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، زیست محیطی و …

– مهندسی ارزش و مدیریت تضمین کیفیت

– نظام های قانونی، حقوقی و مالی

ناوگان

– ساخت و طراحی وسیله نقلیه

– مباحث آیرودینامیکی

– پارامترهای راحتی مسافر

– سیستم های تعمیر و نگهداری

بهره برداری

– ارزیابی ایمنی و مدیریت ریسک

– سیر و حرکت و مدیریت ترافیک

– شاخص ها، دستورالعمل ها، استانداردها، قوانین و مقرارت

علائم و ارتباطات

– سیستم های کنترل

– شبکه بالاسری

– برقی کردن مسیرهای موجودامروزه مساله تقاضاي افزاينده حمل نقل از يك سو و موضوعات زيست ‌محيطي از سوي ديگر به نكات بحث ‌برانگيز جهاني تبديل شده است. به همين دليل تقاضاي قطارهاي سريع‌السير بين شهري به عنوان راهكاری مطلوب به شدت رو به افزايش مي‌باشد. افزايش ايمني و قابليت اطمينان، كاهش هزينه هاي تعمير و نگهداري، كاهش مصرف انرژي، توجه به مسائل زيست محيطي، جلب رضايت مشتري و غيره از جمله مباحث مهم در استراتژي تحقيقاتي صنايع ريلي محسوب مي گردد. گسترش روز افزون تردد مردم و افزایش رقابت میان انواع مختلف سيستم های حمل و نقل و نقش بسزاي زمينه هاي زيست محيطي در ارزيابي این سيستمها، كشورهاي توسعه يافته را به ايجاد راه آهن سريع السير جذب نموده است كه مبين تاثيرات خوب اقتصادي، زيست محيطي، ايمني و راحتي مسافران مي باشد.امروزه يكي از معيارهاي توسعه هر كشوري، ميزان و چگونگي بهره مندي از حمل و نقل ريلي روان، ايمن و پر سرعت است چرا كه موجب استفاده بهينه از انرژي، حفظ محيط زيست و نيز افزايش ضريب آرامش رواني و سلامت جاني شده و بهره گيري مطلوب از موقعيت سرزميني را در پي  خواهد داشت. با گسترش دامنه كسب و كار و لزوم جابجايي سريع مسافران و نيز پاسخگويي به تنوع و نياز بازار مالي داخلي و خارجي دستيابي هر چه سريعتر به استانداردهاي جهاني در حمل و نقل ريلي درون و برون شهري امري اجتناب ناپذير است.
با توسعه روز افزون صنعت حمل و نقل از جمله راه آهن در جهان و اهمیت ارزش زمان در مسافرتهای تجاری، سیاحتی و… ، احداث و راه اندازي راه آهن سریع السیر روز به روز از اهمیت بیشتري برخوردار مي گردد به طوری که روشهای متعدد و مدرني به كار گرفته شده و سيستم هاي گوناگوني طراحی و توسعه یافته و مورد توجه بسیاری از کشورها از جمله ايران قرار گرفته است. با توجه به نقش ويژه حمل و نقل ايمن در جوامع بشری، اهميت علوم و فناوري های ريلی در جهان و به خصوص در ايران، روز به روز نمايان تر شده و لزوم يافتن راهکارهای جديد و بهسازی روش ها را برای بهبود شرايط آشکارتر می نماید. كشور ما با حجم بالاي جمعيت نيازمند شبكه حمل و نقل ريلي قابل اطمينان و پر سرعت در جابجايي مسافر است. راه اندازي قطار سريع السير پروژه ای عظیم و پر اهمیت بوده و به عنوان یکی از ایمن ترین و موثرترین سیستم های حمل و نقل محسوب می گردد. بنابراين پیش از شروع احداث و بهره برداری، لازم است تا کلیه بسترهای آن در کشور مهیا باشد. برگزاری اين همایش، بستری مناسب جهت امكان اجرا و ساخت خطوط سریع السیر در كشور را ميسر خواهد ساخت.
لذا اين همایش با هدف گسترش مرزهای دانش و تبادل نظر علمی و فنی در زمینه های مختلف راه آهن سریع السیر و ارائه يافته های نوين توسط پژوهشگران و انديشمندان مراکز پژوهشی و دانشگاه ها برگزار مي گردد. در اين همايش جديدترين يافته هاي علمي و تجربي، نظري و كاربردي در فضاي علمي و تخصصي عرضه خواهد شد. اين همایش فرصتی خواهد بود تا پژوهشگران و صاحب نظران در حوزه های گوناگون صنعت ريلی به ارايه آخرين دستاوردها و تبادل نتايج جديدترين تحقيقات و نوآوريهای خود بپردازند.


مسئول یا دبیر همایش: جناب آقای دکتر حمید یعقوبی سرای
امکان ارسال مقاله: بله
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 989
برچسب ها: