دومین سمینار و کارگاه تخصصی طراحی شهری پایدار

دسته: مهندسی و تکنولوژی
دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴
2nd Seminar and Expert Workshop on Sustainable Urban Design
[کنفرانس،همایش، سمینار]
تهران - پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی
برگزارکننده: پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی - دیبا افق رایا

تاریخ شروع: دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - تاریخ پایان: چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۴

تلفن تماس با دبیرخانه: 4 - 44282183
نمابر: 44288854
آدرس وب سایت:
آدرس ایمیل: info@iuss.ir

• تبیین موضوع و مساله و زمینه طراحی شهری پایدار در بافت تاریخی

• ابعاد و ماهیت طراحی شهری پایدار در بافت تاریخی

• الزامات مدیریتی در بافت تاریخی در راستای طراحی شهری پایدار

• تجربه های مدیریتی در بافت تاریخیشهرنشینی یکی از چالش های بزرگ زمان ما است و چنین روند شتابان شهرنشینی اتفاقی بدون کنترل و تهدیدی جدی برای هر دو محیط زیست و تعادل اجتماعی و اقتصادی است. از اینرو شهرنشینی باید به شیوه ای توسعه یابد که منجر به پایداری و پویایی فرم شهری گردد. با این وصف طراحی شهری با کیفیت بالا نقش مهمی در ایجاد این محیط زندگی پایدار ایفا می کند.
رویکرد طراحی شهری پایدار این امکان را برای معماران و برنامه ریزان و طراحان فراهم می آورد تا بتوانند مکان هایی پویا را خلق نمایند که تعامل میان انسان و زیست بوم آن را به حداکثر برساند. ایده طراحی شهری پایدار در واقع زمینه های به حداقل رساندن اثرات توسعه شهری بر محیط زیست را فراهم می آورد. هدف از این نوع طراحی کاهش آسیب‌های محیطی، به حداقل رساندن مصرف منابع انرژی و هماهنگی هرچه بیشتر با طبیعت است. به معنای دیگر، فلسفه طراحی پایدار، پشتیبان و مشوق نگرش‌ها و تصمیم‌هایی است که درهرمرحله از طراحی، ساخت و سپس مصرف، تاثیرات منفی بر محیط زیست و سلامت استفاده‌کنندگان را نیز در نظرگرفته باشد.
در مجموع باید بیان داشت اجرای اصول طراحی پایدار، نیازمند کاهش کیفیت زندگی نیست، بلکه به تغییراتی در ذهن انسان و ارزش‌های او در زندگی مصرف‌گرای امروزی، نیاز دارد. این تغییرات باید در تعاملات جهانی، نظارت‌های زیست‌محیطی، مسئولیت‌های اجتماعی و امکانات اقتصادی صورت بگیرد.
از اینرو برای اینکه فرآیند طراحی شهری پایدار و به شیوه ای مسئولانه باشد نیازمند دوره های آکادمیک و آموزشی هستیم تا بتوان شهرسازان و معماران را با دیدگاه های نوین در ارتباط با طراحی شهرها و مناطق شهری آشنا نمود. با این وصف هدف اصلی این دوره آموزشی یادگیری از تاریخ و فرهنگ موجود، و جست و جو برای یافتن شیوه های نوین و پایدار طراحی شهری با بهره گیری از آموزه ها، دستاوردها و تجربیات اساتید برجسته است.مسئول یا دبیر همایش: دبیر اجرایی سمینار : ابوذر اکبری نیا
امکان ارسال مقاله: بله
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 1098
برچسب ها: