همایش تبیین راهکارهای توسعه شبکه توزیع محتوا بر بستر شبکه ملی اطلاعات

دسته: مهندسی و تکنولوژی
یکشنبه ۰۶ دی ۱۳۹۴

[کنفرانس،همایش، سمینار]
تهران - وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات - سالن همایش های شهید قندی
برگزارکننده: سازمان فناوری اطلاعات ايران

تاریخ شروع: یکشنبه ۰۶ دی ۱۳۹۴ - تاریخ پایان: دوشنبه ۰۷ دی ۱۳۹۴

تلفن تماس با دبیرخانه: 84977621
نمابر:
آدرس وب سایت:
آدرس ایمیل:

· بررسی چالش های حوزه شبکه تحویل محتوا (طراحی، اجرا، قانونگذاری، کسب و کاری و …)

· بررسی مزایا و معایب شبکه تحویل محتوا

· بررسی شاخص‌های لازم برای ارزیابی شبکه تحویل محتوا با توجه به نوع محتوا

· بررسی بازار ها و روند های تحویل محتوا

· بررسی زنجیره ارزش تحویل محتوا

· بررسی مدل های کسب و کار شرکت‌های ارایه دهنده خدمات شبکه های تحویل محتوا در سطح دنیا

· بررسی نقش هریک از ذینفعان شبکه توزیع محتوا

· بررسی رویکردهای مختلف سازماندهی شبکه های توزیع محتوا

· بهینه‌سازی عملکرد ارائه خدمات پهن باند شبکه های نسل جدید موبایل

· بررسی راهکارهای افزایش کارایی وب، انتقال رسانه، امنیت ابر، شبکه‌سازی ابر، اپراتور CSN

· بررسی راه‌حل‌های مربوط به کسب و کارهای مختلف چون تجارت الکترونیک، تجارت آنلاین، مسافرت و گردشگری، رسانه و سرگرمی، نرم­افزارهای ابری، بازی آنلاین، سلامتی و دارویی

· چالش های کسب و کار در رابطه با ارائه محتوا به بازارهای در حال ظهور

· استراتژی های جدید برای کسب درآمد OTTها

· آنچه که باید اپراتورها برای استقرار موفقیت آمیزشبکه توزیع محتوا دارا باشند

· داده آمیزشبکه توزیع محتوا ویدیوئی: قیمت گذاری، قرارداد و روندهای حجم و اندازه بازارتعداد کاربرانی که از محتوا و خدمات مبتنی بر وب دسترسی می­یابند به ­صورت نمایی در حال رشد است. این امر باعث نیاز بیشتر به پهنای­ باند اینترنتی و سیستم­های میزبانی کننده محتوا شده است. در نتیجه بسیاری از وب­سایت ها به تنهایی قادر به برآورده کردن این نیازمندی­ ها نبوده و نمی­توانند خدمات خود را با کیفیت مناسب در اختیار کاربران قرار دهند.
شبکه­ های توزیع محتوا راه حلی برای غلبه بر این مشکلات است. شبکه­ های توزیع محتوا ترکیبی از زیرساخت­ها و مکانیزم­ های خاص است تا تحویل محتوا و خدمات به­ صورت مناسب انجام پذیرفته و کاربران کیفیت بهتری را از وب تجربه کنند. در واقع شبکه­ های توزیع محتوا شامل مجموعه ه­ایی از سرورهای پراکنده شده در مناطق جغرافیایی وسیع است که حاوی نسخه­ های همانند شده ­ای از داده­ های مربوط به وب­سایت­ های مشتریان می ­باشند. توزیع جغرافیایی این سرورها این امکان را به کاربران می­دهد که محتوا را از نزدیک­ترین سرور بازیابی کرده و کیفیت بسیار بالاتری را در دریافت محتوا تجربه کنند.
در چندین سال اخیر شبکه­ های توزیع محتوا پیشرفت­ های قابل توجهی را داشته­ اند و شرکت­های خصوصی و دولتی متعددی اقدام به راه­ اندازی شبکه­ های توزیع محتوای تجاری یا خصوصی کرده­ اند. علت این سرعت توسعه در شبکه­ های توزیع محتوا را می­توان در مزیت ­های مختلف فراهم شده توسط این شبکه ­ها جست. از مزیت ­های مختلف این شبکه­ ها می­توان همانندسازی انواع گونه ­های محتوا روی سرورهای نزدیک به کاربران، توزیع امن و اطمینان­ پذیر محتوا، جلوگیری از مشکلاتی نظیر ازدحام ترافیک، کاهش تاخیر دسترسی کاربران به محتوا و همچنین جلوگیری از حملاتی نظیر DDOS اشاره کرد. بر این اساس برای دستیابی به این مزیت­ها روز به روز استفاده از این شبکه­ های توزیع محتوا رایج­تر شده و کسب و کارهای متنوعی در این حوزه ایجاد شده است.
به منظور نهادینه سازی و همگام شدن با این فناوری، در داخل کشور نیز نیاز است از نقطه نظرهای مختلف این شبکه-ها مورد بررسی قرار گیرند. این جنبه-های مطالعاتی شامل تبیین چالش ها و راهکارهای طراحی و پیاده سازی، تبیین راهکارهای مشارکتی دولت با ذینفعان اکوسیستم این شبکه­ ها، تبیین خدمات و کسب و کارهای نو ظهور، امکان سنجی زیرساختی و فنی، تبیین هزینه و سوددهی، تبیین اهمیت و راهکارهای توسعه و آموزش راه حل ­های موجود در ایجاد این شبکه­ ها می­باشد.
در این راستا “همایش تبیین راهکارهای توسعه شبکه توزیع محتوا بر یستر شبکه ملی اطلاعات” در تاریخ 6,7 دی ماه 94 در راستای بررسی اهداف فوق برگزار می‌شود. این همایش دومین همایش از سلسله همایش‌های شبکه ملی اطلاعات است که به همت سازمان فناوری اطلاعات و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار می‌شود.مسئول یا دبیر همایش: جناب آقای دكتر صفری
امکان ارسال مقاله: بله
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 1210
برچسب ها: