همایش بین المللی هنر و صناعات در فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی

دسته: کسب و کار و مدیریت
چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵
the first international conference on art and crafts
[کنفرانس،همایش، سمینار]
اصفهان - دانشگاه اصفهان - سالن پیامبر اعظم
برگزارکننده: شورای عالی انقلاب فرهنگی - دانشگاه اصفهان - دانشگاه هنر اصفهان

تاریخ شروع: چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ - تاریخ پایان: پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۵

تلفن تماس با دبیرخانه: 03137933187
نمابر: 03136262012
آدرس وب سایت:
آدرس ایمیل: info@iriscraft.ir

هنر، ارزش های دینی، هویت ملی و نقش آن در حفظ، احیاء و اعتلای صناعات:

• صنایع دستی، ارزش های دینی و هویت ملی در عصر جهانی شدن

• هنر،ارزش های مشترک دینی در صنایع دستی ملل مسلمانان

• موزه ها و گنجینه ها، هویت ملی و صنایع دستی

آموزش و نقش آن در حفظ، احیاء و اعتلای صناعات:

• آموزش رسمی (دوره ها و مقاطع آموزشی) و نقش آن در حفظ، احیاء و اعتلای صنایع دستی

• آموزش غیر رسمی (نظام و روش ها) و نقش آن در حفظ، احیاء و اعتلای صنایع دستی

• ارزیابی توجه به ارزش های دینی و هویت ملی در آموزش

کارآفرینی و اقتصاد هنر و نقش آن در حفظ، احیاء و اعتلای صناعات:

• اقتصاد خلاق و صنایع دستی روزآمد

• نقش صنایع دستی در اقتصاد مقاومتی

• کارآفرینی فرهنگی و اقتصاد هنر بنیان مبتنی بر صنایع دستیمزیت اقتصاد ایران حتي با وجود نفت، در هنر و میراث فرهنگی است و از این نظر ایران جزءِ ده کشور اول دنیا قرار دارد؛ بنابراین مسئلۀ توسعۀ گردشگری از سویی و توسعۀ صادرات فرآورده های غیر نفتی از سویی دیگر در تمامی اسناد بالادستیِ توسعه کشور نظیر سند چشم انداز بیست سالۀ توسعه و اسناد برنامه های توسعۀ پنج ساله، مورد تأکید قرار گرفته است. با توجه به پایان پذیر بودن ذخایر نفتی و چشم انداز مبهم بازار آن در سال های پس از 2020، ضروری است که مسئولان و برنامه ریزان کشور از هم اکنون در اندیشه سال های بدون نفت باشند. هنرهاي صناعي و محصولات هنری و فرهنگی از يك طرف و از طرف ديگر گردشگري، می توانند در آینده جایگزین هاي مناسبي برای اقتصاد وابسته به نفت باشند.
با توجه به فرهنگ و تمدن غني ايران و پتانسل بالقوه فراواني كه در هنر و به ويژه هنرهاي صناعي – صنايع دستي- وجود دارد اين بخش را از ساير بخشهاي فرهنگ و هنر ممتاز و برجسته كرده است به گونه اي كه در حال حاضر رشته هاي صنايع دستي حدود 400 رشته را به خود اختصاص داده است كه متاسفانه تعداد زیادی از اين 400 رشته منسوخ يا در حال منسوخ شدن است.
نخستين همايش بين المللي هنر و صناعات در فرهنگ و تمدن ايراني – اسلامي و با تاكيد بر هنرهاي روبه فراموشي با هدف بررسي راههاي حفظ، احياء و اعتلاي هنر و به ويژه هنرهاي صناعي روبه فراموشي توسط كميته فرهنگ و تمدن ايران و اسلام شوراي عالي انقلاب فرهنگي، دانشگاه اصفهان و دانشگاه هنر اصفهان در روزهاي 22 و 23 ارديبهشت ماه 1395 برگزار خواهد شد.
منسوخ شدن يا در حال منسوخ شدن بخش زيادي از رشته هاي هنرهاي صناعي و دغدغه جدي مسئولان عالي نظام در اين خصوص و نيز استفاده از ظرفيت هاي صنايع دستي به خصوص امسال كه شهر اصفهان به عنوان شهر جهاني صنايع دستي و نيز شهر خلاق انتخاب گرديد – اصفهان يك سوم صنايع دستي جهان و دو سوم صنايع دستي كشور را دارا مي باشد- از مهمترين ضرورت هاي برگزاري اين همايش است .
اين همايش علاوه بر فراخوان مقالات، سخنران هاي ويژه و برجسته داخلي و خارجي نيز خواهد داشت كه از طريق همين سايت اطلاع رساني خواهد شد همچنين علاوه بر سخنراني مقالات برگزيده سه رويداد جانبي نيز برگزار خواهد شد جشنواره ملي فيلم و عكس با موضوع هنرهاي روبه فراموشي، تكريم از چهره هاي ماندگار هنر و سرانجام برگزاري كارگاه هاي هنرمندان مطرح از هنرهاي روبه فراموشي كه تمام اين رويدادها با هدف حفظ، احياء و اعتلاي هنرهاي رو به فراموشي برگزار خواهد شد.


مسئول یا دبیر همایش: دکتر رسول بیدرام
امکان ارسال مقاله: بله
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 1310
برچسب ها: