همایش تأمین مالی از طریق صکوک و نحوه انتشار آن

دسته: دسته‌بندی نشده
دوشنبه ۰۳ مرداد ۱۳۹۰

[کنفرانس،همایش، سمینار]
تهران - سالن همایش های بین المللی صدا و سیما
برگزارکننده: بانک ملت با همکاری گروه مالی و سرمایه‏ گذاری مرکز مطالعات دانشگاه صنعتی شریف

تاریخ شروع: دوشنبه ۰۳ مرداد ۱۳۹۰ - تاریخ پایان: دوشنبه ۰۳ مرداد ۱۳۹۰

تلفن تماس با دبیرخانه: 66524827-021
نمابر: 66524825-021
آدرس وب سایت:
آدرس ایمیل:

جایگاه شرکت‏های تأمین سرمایه در توسعه بازار صکوک

انواع صکوک و کاربردهای آن

نحوه عرضه بین‏المللی صکوک

الگوها و روش‏های انتشار صکوک

مقایسه صکوک و سایر ابزارهای مالی

نقش بانک‏ها در انتشار صکوک (اجاره)

نقش صکوک در تأمین مالی طرح‏های زیرساختی

نقش صکوک در تأمین مالی طرح‏های اقتصادی بخش خصوصی

نقش و تبیین بازار ثانویه معاملات صکوک

اثر تأمین مالی از طریق صکوک بر صورت های مالی شرکت ها

حسابداری و رویه های موجود صکوک

مدیریت ریسک صکوکبا اینکه ایران در سال‏های ابتدایی طرح مسئله صکوک از پیشروان این بخش در حوزه نظر و عمل بوده‏است امروزه با گسترش و فراگیر شدن انتشار این اوراق و تأمین مالی طرح‏ها از طریق آن در مقایسه با سایر کشورها در وضعیت مطلوبی قرار ندارد. خوشبختانه طی چند سال گذشته بستر لازم در این خصوص از جهت قانونی و ساختاری فراهم شده و به نظر می‏رسد با اتخاذ رویکردی اصولی و در طی مدت کوتاهی می‏توان حجم و تعداد صکوک منتشره در کشور را به حد قابل قبولی رساند.
با توجه به مشکلات تأمین مالی طرح‏های عمرانی و زیرساختی کشور و دشواری تأمین مالی خارجی به دلیل تحریم‏های موجود، ترویج و آموزش توانایی‏های این اوراق در جذب منابع مالی می‏تواند فواید فراوانی برای صنعت و اقتصاد کشور به همراه داشته باشد. جذابیت طرح‏های داخلی و پشتوانه مطلوب ذخایر ارزی کشور نیز می‏تواند در اطمینان سرمایه‏گذاران خارجی در خرید این اوراق کمک فراوانی کند. گرچه با شناساندن این اوراق و ابعاد آن در داخل نیز پتانسیل بسیار زیادی جهت جذب منابع سرگردان مالی کشور وجود دارد و می‏توان این منابع را به این ترتیب به سمت تولید و در جهت افزایش اشتغال و رشد اقتصادی هدایت و از عوارض تورمی ناشی از آن جلوگیری کرد.
در این راستا، برگزاری همایشی در این خصوص در جهت ترویج این اوراق و آشنایی سرمایه‏گذاران و سرمایه‏پذیران با روش‏ها و مدل‏های انتشار این اوراق می‏تواند نقطه عطفی جهت تحقق شعار «جهاد اقتصادی» باشد. بی‏شک بازار گسترده ایران به همراه فرصت‏های فراوان کشورهای منطقه می‏تواند فرصت بسیار مناسبی جهت کسب سهم قابل توجهی از بازار انتشار صکوک متناسب با نیازهای میهن اسلامی‏مان باشد. ورود به این حوزه و حرکت سریع در توسعه زیرساخت‏ها و ملزومات رشد آن می‏تواند پتانسیل‏های لازم برای تبدیل شدن به قطب انتشار این اوراق در منطقه خاورمیانه را فراهم آورد.


مسئول یا دبیر همایش: جناب آقای علی قاسمی ارمکی
امکان ارسال مقاله: بله
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 1039
برچسب ها: