اولین کنگره ملی زغالسنگ

دسته: دسته‌بندی نشده
چهارشنبه ۰۸ شهریور ۱۳۹۱
first iranina coal congress
[کنفرانس،همایش، سمینار]
شاهرود - دانشگاه صنعتی شاهرود
برگزارکننده: دانشگاه صنعتی شاهرود

تاریخ شروع: چهارشنبه ۰۸ شهریور ۱۳۹۱ - تاریخ پایان: جمعه ۱۰ شهریور ۱۳۹۱

تلفن تماس با دبیرخانه: 3393507 - 0273
نمابر: 3393507 - 0273
آدرس وب سایت:
آدرس ایمیل: icc2012@shahroodut.ac.ir

اکتشاف

استخراج

فرآوری

مکانیک سنگ

زمین شناسی

محیط زیست و ایمنی

صنایع پایین دستی و صنایع وابستهصنعت معدنکاری زغالسنگ و صنایع زیر دستی آن در ایران امروز به عنوان صنایعی سودمند و بهره‌ور به طور مستقیم تلقی نمی‌شوند و حتی در برخی گزارش ها از آن‌ها به عنوان صنایع ضرر ده نیز یاد می‌شود. اما جایگاه زغالسنگ در صنایع برتر ایران امروز مانند فولاد و برق انکار ناپذیر است. دانشکده مهندسی معدن، نفت و ژئوفیزیک ، با اتکا بر سابقه پژوهشی اساتید و دانشجویان خود در ارتباط با زغالسنگ و صنایع پایین دستی آن، اقدام به برگزاری همایشی در سطح ملی کرده است تا با ایجاد تمرکز عمومی روی این مبحث سبب یافتن راه‌کارهایی برای بهبود و ارتقای وضعیت کنونی این صنعت و شاخه های کمتر مورد توجه قرار گرفته آن باشد. تمرکز بر تولید مواد جانبی گران‌بها از زغالسنگ، مباحث مرتبط با محیط زیست، اکتشاف، استخراج و ایمنی معادن و ارائه تحقیقات و پژوهش های علمی و کاربردی در زمینه زغال سنگ و صنایع وابسته از مهمترین اهداف برای برگزاری این همایش می‌باشند.
زغالسنگ، ماده ای سیاه و ارزان در دنیای امروز، جدا از ارزش حرارتی و کاربرد آن برای مقاصد گرمایشی در واحد های صنعتی، می‌تواند منبعی برای بسیاری از مواد گران‌بها تر باشد که بخشی از این مهم در کارخانه های قطران و کک سازی حاصل می‌شود و بخش عمده آن کماکان به عنوان پتانسیلی از دست رفته دیده می‌شود.
استفاده از زغال ارزان به جای دیگر سوخت‌های فسیلی رایج، در کنار کنترل آلایندگی های آن می‌تواند منجر به تولید ارزان‌تر انرژی شود . اعمال فرایندهای گازی کردن و مایع کردن زغال سنگ ما را به سمت سوخت‌هایی با ماهیت متفاوت هدایت می‌کند.
تولید نفتا، LPG، انواع روغن ها و واکس‌ها، متانول و زیرمجموعه آن (اسید استیک، اسید آکریلیک، اتیلن، پروپیلن و …)، تولید آمونیاک و به تبع آن تولید کود اوره از آن و دها مورد دیگر می‌تواند دید ما را به اهمیت این موضوع بیشتر سازد.مسئول یا دبیر همایش: جناب آقای دکتر محمد عطایی
امکان ارسال مقاله: بله
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 838
برچسب ها: