همایش ملی جهاد اقتصادی

دسته: دسته‌بندی نشده
سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۱

[کنفرانس،همایش، سمینار]
اصفهان - دانشکده علوم اداری و اقتصاد
برگزارکننده: دانشگاه اصفهان - دانشکده علوم اداری و اقتصاد دانشگاه اصفهان

تاریخ شروع: سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۱ - تاریخ پایان: سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۱

تلفن تماس با دبیرخانه: 7935222 - 0311
نمابر: 7935222 - 0311
آدرس وب سایت:
آدرس ایمیل: eco.ncea@yahoo.com

جهاد اقتصادی ، ضرورت یا انتخاب

جهاد اقتصادی در تعالیم دینی، قانون اساسی و سند چشم انداز توسعه

جهاد اقتصادی و الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

جهاد اقتصادی و متغیرهای کلان اقتصادی (تولید ثروت، توزیع عادلانه درآمد، اشتغال، بهره وری، الگوی مصرف، سرمایه گذاری و…)

جهاد اقتصادی و متغیرهای مدیریتی (بهره وری منابع انسانی، مهندسی فرهنگی سازمانی، مدیریت هزینه و بودجه بندی، عدالت سازمانی،شایسته سالاری و…)

ارزیابی و نقد برنامه های اجرایی در سال جهاد اقتصادی نامگذاري سال 1390 به سال «جهاد اقتصادي» از سوي رهبر معظم انقلاب اسلامي، ‌نماد نياز و جهت‌گيري كلان كشور در مقطع كنوني از نگاه ايشان است.اگر قرار است دهه آينده براي ما «دهه پيشرفت و عدالت» باشد، به عنوان مقدمه‌اي لازم چاره‌اي جز بازنگري در اقتصاد كشور و بازسازي آن بر اساس معنويت و آموزه‌هاي ديني نيست، چرا كه كشوري مرفه اما رنجور از فقر و فساد و تبعيض، هيچگاه نمي‌تواند الگوي مقبولي براي جهان امروز ارائه نمايد. براي همين است كه چنين دهه‌اي را با «حركت به سوي اصلاح الگوي مصرف»، «همت مضاعف و كار مضاعف» و پس از آن «جهاد اقتصادي» شروع كرده‌ايم. اما بكارگيري واژه مقدس «جهاد» براي فعاليت‌ها و اهداف «اقتصادي» آموزه‌هايي در بر دارد كه از ميان آنها نكات زير اساسي‌تر بنظر مي‌رسد.
1- «جهاد اقتصادي» تعبير جديدي نيست و ريشه در قرآن و سنت دارد. آموزه‌هاي ديني سرشار از آيات و رواياتي است كه نشان مي‌دهد تلاش ايثارگرانه، همراه با انگيزه‌هاي الهي، ‌به گونه‌‌اي كه موجب استقلال اقتصادي كشور از بيگانگان گردد، نوعي جهاد در راه خدا محسوب مي‌شود.
2- «جهاد اقتصادي» عامل استقلال و عزت جامعه اسلامي است، همانگونه كه جهاد نظامي چنين است. گرچه اقتصاد از نظر شرع مقدس وسيله است نه هدف، اما وسيله‌اي است گريزناپذير و اهداف ديني و معنوي هم بدون آن تحقق يافتني نيست.
3- «جهاد اقتصادي» هم واجد جنبه‌هاي اثباتي مثل پيشرفت علم و فناوري و توليدات بيشتر و برتر است و هم واجد جنبه‌هاي سلبي كه كاهش وابستگي به واردات و كنترل مصرف كالاهاي خارجي از جمله آنهاست.
حال با توجه به رسالت عظيمي كه بر دوش جامعه علمي كشور قرار گرفته است، دانشكده علوم اداري و اقتصاد دانشگاه اصفهان با همكاري پژوهشکده علوم اداری و اقتصاد، اقدام به برگزاري همايش جهاد اقتصادي نموده است. در اين راستا تلاش شده است نقش و تأثير جهاد اقتصادي بر جنبه‌هاي اقتصادي،‌ مديريتي، حقوقي و … اداره جامعه اسلامي مورد نقد و تحليل قرار گيرد.مسئول یا دبیر همایش:
امکان ارسال مقاله: بله
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 864
برچسب ها: